ubezpieczenie w Polsce

 
 

Na naszej stronie znajdziesz kilka przydanych informacji dotyczących ubezpieczeń: mieszkań, samochodu, od nieszczęsliwych wypadków, na życie i innych ubezpieczeń. Dodatkowo na stronie “lista firm” prezentujemy linki do towarzystw ubezpieczeniowych działających na rynku polskim. W przypadku problemów, wybierz folder "INSTYTUCJE NADZORU", gdzie znajdują się linki do instytucji nadzorujących rynek ubezpieczeniowy.

 

Lista firm ubezpieczeniowych w Polsce

 

Instytucje nadzorujące polski rynek ubezpieczeniowy

Zacznijmy od podstaw:


Co to jest ubezpieczenie ?


Jest to umowny obowiązek dokonania świadczenia przez firmę ubezpieczeniową na rzecz ubezpieczonego na wypadek powstania zdarzeń losowych określonych w umowie ubezpieczeniowej i/lub w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, występujących w życiu, zdrowiu lub mieniu ubezpieczonego; Realizacja tej umowy następuje poprzez wypłatę przez firmę ubezpieczeniową  odszkodowań lub świadczeń z funduszu tworzonego ze składek wnoszonych przez ubezpieczonych.


Co reguluje kwestie ubezpieczeń ?


Podstawowe regulacje zawiera Kodeks Cywilny (patrz artykuły od 805 do 834) oraz USTAWA z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej. Nadzór nad rynkiem ubezpieczeniowy sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.



Dlaczego się ubezpieczamy ?


Ponieważ nie zawsze jesteśmy w stanie ponieść ciężar finansowy skutków pewnych zdarzeń. Dlatego też przewidziano możliwość dzielenia ryzyka wystąpienia skutków tych zdarzeń lub możliwość transferu tego ryzyka na firmy ubezpieczeniowe. Innymi słowy firmy ubezpieczeniowe oferują usługę w cenie pewnego, małego kosztu (składki ubezpieczeniowej), w celu zastąpienia niepewnej relatywnie dużej straty finansowej, będącej skutkiem wystąpienia niekorzystnego, z naszego punktu widzenia, zdarzenia.


Co należy zrobić aby się ubezpieczyć ?


Należy zawrzeć umowę z firmą ubezpieczeniową i opłacić składkę ubezpieczeniową. Przed zawarciem umowy należy zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia tzw. OWU, ponieważ stanowią integralna cześć umowy ubezpieczenia. Na podstawie tej umowy przekazujemy ryzyko wystąpienia (ekonomicznych) skutków zdarzenia (zdarzenia losowego - wymienionego w umowie i/lub w OWU). Koszt tej umowy to składka ubezpieczeniowa. W zamian firma ubezpieczeniowa przejmuje na siebie ryzyko pokrycia skutków (finansowych) wystąpienia zdarzenia losowego.

Ubezpieczyciel zobowiązany jest potwierdzić zawarcie umowy dokumentem ubezpieczenia.


Kiedy następuje wypłata odszkodowania ?


Zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie lub świadczenie na podstawie uznania roszczenia uprawnionego z umowy ubezpieczenia w wyniku ustaleń dokonanych w postępowaniu, o którym mowa w art. 16 ww. USTAWY, zawartej z nim ugody lub prawomocnego orzeczenia sądu.

Świadczenie ubezpieczyciela polega w szczególności na zapłacie:

1.przy ubezpieczeniu majątkowym  – określonego odszkodowania za szkodę powstałą wskutek przewidzianego w umowie wypadku;

  1. 2.przy ubezpieczeniu osobowym – umówionej sumy pieniężnej, renty lub innego świadczenia w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku w życiu osoby ubezpieczonej.


Jak dzielą się ubezpieczenia ?


Zwykle ubezpieczamy nasze mienie jest to: ubezpieczenie mieszkania, ubezpieczenie samochodu lub działki.

Przed wyjazdem za granicę ubezpieczamy się na wypadek nieszęśliwych wypadków lub wykupujemy ubezpieczenie zdrowotne na czas pobytu za granicą.


Najprostszy podział ubezpieczeń to podział na ubezpieczenia majątkowe i ubezpieczenia osobowe.

Typy ubezpieczeń:

ubezpieczenia osobowe   

ubezpieczenie komunikacyjne - ubezpieczenie samochodu : ubezpieczenie AC,(autocasco), OC

ubezpieczenie majątkowe  

ubezpieczenie mienia - patrz ubezpieczenie mieszkania   

ubezpieczenie morskie - armatora, od błędów załogi, pollution itp.  

ubezpieczenie na dożycie   

ubezpieczenie na życie   

ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, rozumianej szeroko - ubezpieczenie OC   

ubezpieczenie upraw rolnych


więcej na stronie.......